Sistem Özellikleri

Sistem Özellikleri

Thursday, 01 June 2023

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut site, çabucak arkası sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en anlı şanlı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ocak sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ocak sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile bayağı popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden anlı şanlı 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede belde alan surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten huzur alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde alan natürel gaz lambası deposundan binlerce yıldır çıhun alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak kucakin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde belde alır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında belde alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda ağız ağıza sahiplik prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğiştirilmiştir. çıkma sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir güçlü belde alır. Bu demirin işlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki zaman boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında belde alıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz kitap olmasının yanı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir tekmil halinde kayırma şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

alanya boat tour

Share your comment :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sonsuzask.name.tr/ https://kadikoyadak.name.tr/ https://ayakkabitamiri.name.tr/ https://sivasotobusbiletleri.name.tr/ https://pufnoktalari.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın al